flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

   про Вінницький обласний суд (1963 рік)*

 

          Обласні суди були створені повсюдно після ліквідації в жовтні 1930 року округів. Окружні суди були скасовані, і їх функції судів першої інстанції були передані народним судам, які в зв’язку з цим почали розглядати більшість кримінальних і цивільних справ. Касаційною інстанцією для народних судів стали крайові та обласні суди. Крім того, крайові та обласні суди розглядали по першій інстанції певні категорії справ /які тягнули застосування вищої міри покарання/ і були наділені всіма функціями щодо керівництва народними судами краю /області/.

 

          Вінницький обласний суд розпочав свою діяльність з часів утворення Вінницької області – 27 лютого 1932 року. З дня організації, аж до вересня 1938 року, коли відповідно до Закону про судоустрій СРСР, союзних та автономних республік, прийнятого 16 серпня 1938 року. 2-ою сесією Верховної Ради СРСР було утворено управління НКЮ при Вінницькій обласній Раді депутатів трудящих. Обласний суд керував усіма народними судами і нотаріальними конторами області. З цього часу функції щодо керівництва народними судами і нотаріальними конторами області відійшли до обласного управління НКЮ.

 

          Потім на основі Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 30 серпня 1956 року обласне управління вже МЮ було скасовано, і функції судового управління народними судами і керівництва нотаріальними конторами знову були передані обласному суду, якими він володіє і до сьогодні.

 

          З часу утворення обласний суд знаходився у веденні  Наркомату /згодом – Міністерства/ юстиції Української РСР.

 

          У зв’язку з ліквідацією Міністерства юстиції УРСР, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 21 березня 1963 року обласний суд підпорядкований Верховному Суду Української РСР.

 

          У результаті військових дій /1941-1945 рр./ ніяких архівних матеріалів обласного суду за період його діяльності до початку війни не збереглося.

 

          Після тимчасової окупації території СРСР  фашистською Німеччиною, в тому числі Вінницької області, в 1944 році обласний суд відновив свою діяльність. З цього часу і до ліквідації обласного управління міністерства юстиції /в вересні 1956 року/ організаційна структура обласного суду була такою:

  1. Керівництво /відкладались документальні матеріали стосовно кадрів, судової статистики та бухгалтерські документи/;
  2. Судова колегія із кримінальних справ /справи зберігаються в архіві обласного суду/;
  3. Судова колегія із цивільних справ /справи зберігаються в архіві обласного суду/;
  4. Секретаріат;
  5. Комендатура /документів постійного зберігання не було/.

 

          Після ліквідації обласного управління міністерства юстиції і передачі його функцій обласному суду відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 8 вересня 1956 року №1114 структура обласного суду стала такою:

1.Керівництво /відкладаються документальні матеріали стосовно кадрів і судової статистики/;

  1. Судова колегія із кримінальних справ /справи зберігаються в архіві обласного суду/;
  2. Судова колегія із цивільних справ (справи зберігаються в архіві обласного суду);
  3. Секретаріат;
  4. Господарський відділ /документів постійного зберігання не було/;
  5. Бухгалтерія.

 

          Нині обласному суду підпорядковані 13 районних народних судів, 5 міських, 16 постійнодіючих виїзних сесій районних народних судів і 18 нотаріальних контор.

 

          Упорядкування документальних матеріалів обласного суду за післявоєнні роки проводиться вперше. Згідно з переліком для здачі на постійне зберігання в державний архів відібрано 119 одиниць зберігання відповідно до опису, що додається.

Кошториси і штатні розписи за 1944, 1948, 1950-1954 рр. не збереглися.

 

          На подальше зберігання в архіві обласного суду залишені документальні матеріали в кількості 8663 одиниці зберігання, в тому числі по особовому складу – 415 одиниць /два описи додаються/.

 

          Відібрані на знищення документальні матеріали, строки зберігання яких вже збігли, в кількості 13 381 одиниця зберігання.

 

          Документальні матеріали місцевого комітету профорганізації обласного суду за 1944-1949 роки не збереглися, а за 1950-1957 рр. у кількості 12 одиниць зберігання відібрані для здачі в держархів.

 

          Документи місцевкому з 1958 року зберігаються в секретаря місцевого комітету профспілкової організації обласного суду.

 

 

  ГОЛОВА ВІННИЦЬКОГО

  ОБЛАСНОГО СУДУ        

                                                                              -Г.САВЧЕНКО-

 

    21 травня 1963р.

 

 

* Історична довідка – в розробці. Якщо хтось знає цікаві факти з минулого Вінницького апеляційного суду, будь ласка, напишіть нам.