Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Торік суди першої інстанції на Вінниччині розглянули 13 кримінальних справ про домашнє насильство: у дев’ятьох – постановили вирок, а чотири – завершилися угодою про примирення. Вінницький апеляційний суд тоді розглянув лише одне таке провадження, а в цьому році – два. Про це сьогодні, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками, в інтерв’ю журналістам телеканалу «UA:Вінниця» повідомив суддя-спікер ВАС Анатолій Кривошея.
За його словами, справи щодо сімейних тиранів часто закривають, бо жінка пробачає чоловіку. І нерідко – через страх бути знову скривдженою.
«Якщо прокурор в обвинувальному акті не вказав, що є домашнє насильство, то суд може закрити справу», – зауважив Анатолій Кривошея і додав, що відповідальність за такі правопорушення передбачає і Кодекс України про адміністративні правопорушення (стаття 173-2). Так, минулого року місцеві суди Вінниччини наклали штраф як адміністративне стягнення на 2 284 осіб, а громадські роботи дали 381. 136 кривдників отримали адміністративний арешт. Водночас трохи більше тисячі справ закрили.
Суддя також зазначив, що в Україні на законодавчому рівні з домашнім насильством почали боротися з 11 січня минулого року. Тоді набув чинності закон про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.
Додамо, що домашнє насильство, згідно зі статтею 126-1 Кримінального кодексу України, – це умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. За скоєння такого злочину передбачено покарання – громадські роботи на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до двох років.
Пресслужба Вінницького апеляційного суду