flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова ВАС Сергій Медвецький долучився до наради у Верховному Суді

17 лютого 2025, 11:18

Кількість справ, які надійшли на розгляд українських судів 2024 року, порівняно з 2023-м збільшилася. Однак судова влада продемонструвала стійкість і здатність ефективно функціонувати в надзвичайно складних умовах. Про це йшлося на дводенній нараді, що завершилася 14 лютого у Верховному Суді. На ній керівники Верховного Суду та представники найвищих державних інституцій з головами апеляційних судів обговорили стан здійснення правосуддя і функціонування судової влади за минулий рік. До заходу долучився і голова Вінницького апеляційного суду Сергій Медвецький.

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко звернув увагу на роль національних судів у розгляді справ щодо воєнних злочинів.

«Від того, наскільки якісно ми спрацюємо зараз, залежить, наскільки ефективним буде притягнення до відповідальності винних у вчиненні воєнних злочинів і наповнення міжнародного Реєстру збитків, завданих внаслідок агресії рф», – пояснив очільник ВС.

Він також підкреслив: однією з найгостріших проблем судової влади є критична нестача суддівських кадрів. Крім того, низький рівень заробітної плати працівників апарату судів спричиняє відтік кваліфікованих фахівців, що негативно впливає на ефективність роботи судової системи. Він наголосив на необхідності якнайшвидшого вирішення цих питань, зокрема шляхом прискорення конкурсних процедур із заповнення вакантних посад суддів.

Заступниця Керівника Офісу Президента України Ірина Мудра акцентувала увагу на важливості затвердження критеріїв доброчесності та їх врахування при вирішенні питань, пов’язаних із суддівською кар’єрою та відповідальністю, а також на необхідності оперативного доведення правових висновків Верховного Суду у справах, пов’язаних із війною, до апеляційних судів.

Представник Вищої ради правосуддя Григорій Усик зосередився, зокрема, на проблемі фінансування судів та необхідності визначення нормативів та методики навантаження на суддів. Зауважив, що навантаження в судах – не рівномірне.  Для його зменшення, вважає, потрібно використовувати внутрішні резерви – відрядження суддів.  

Заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Олексій Омельян поінформував стосовно конкурсу в суди апеляційної інстанції. За його словами, оцінювання практичних робіт, які зараз виконують конкурсанти, планується завершити в кінці березня – квітні.

«Комісія спрямовує зусилля, щоб якомога швидше завершити конкурс та заповнити вакансії там, де це потрібно. А щодо кваліфікаційного іспиту у процесі добору суддів у суди першої інстанції, то його ВККС України планує закінчити в серпні та згодом розпочати проведення співбесід для перевірки доброчесності кандидатів», – зазначив доповідач.

Голова Ради суддів України Богдан Моніч підтримав позиції представників судової влади щодо оптимізації мережі судів за принципом «один район – один суд» із можливістю залишення приміщень такого суду в різних населених пунктах. Він також звернув увагу на проблему забезпечення суддів із великим навантаженням додатковими посадами помічників судді.

Щодо проблеми фінансування судів висловився т. в. о. голови Державної судової адміністрації України Максим Пампура. Повідомив, що судова влада профінансована лише на 61% від потреби. У планах –збільшення рівня заробітної плати помічників. Щодо цього питання ДСА України комунікує з Кабміном, адже його вирішення передбачає необхідність зміни нормативно-правових актів.

За матеріалами Верховного Суду