flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вінницький апеляційний суд змінив вирок стосовно рекордсменки світу з пауерліфтингу

03 травня 2023, 15:34

Два роки виправних робіт за місцем роботи з відрахуванням із заробітку 20 відсотків у дохід держави щомісяця. Таке основне покарання призначив Вінницький апеляційний суд багаторазовій чемпіонці світу та Європи, паралімпійській чемпіонці з пауерліфтингу Мар’яні Шевчук, винній у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди. Водночас на три роки позбавив її права керувати транспортними засобами.

Апеляційні скарги на вирок Літинського районного суду подали прокурорка та захисниця обвинуваченої. Перша вважає, що суд безпідставно позбавив Мар’яну Шевчук права керувати транспортними засобами, бо посвідчення водія вона не отримувала. Друга просила скасувати вирок і призначити її підзахисній покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

Потерпілі ж покладалися на розсуд суду. Повідомили: обвинувачена просила у них вибачення та повністю компенсувала визначену вироком моральну шкоду – по 400 тисяч гривень кожному.

Вислухавши учасників процесу, колегія Вінницького апеляційного суду апеляційну скаргу прокурора відхилила, а вимоги захисниці обвинуваченої задовольнила частково. Тож вирок районного суду в частині призначеного покарання змінила та визначила Мар’яні Шевчук покарання за частиною 3 статті 286 Кримінального кодексу України. При цьому застосувала статтю 69 цього кодексу: призначила покарання нижче від найнижчої межі, передбаченої законом за вчинений злочин. Мотивувала це тим, що перебування Мар’яни Шевчук в умовах ізоляції призведе фактично до завершення її спортивної кар'єри.

«Перебуваючи в умовах ізоляції, вона не зможе займатися тренуваннями, приймати відповідне харчування, відвідувати змагання, що призведе і до зменшення спортивних досягнень України на міжнародній арені, що є актуальним для підтримання державного авторитету України, особливо в умовах воєнного стану», – зазначається в ухвалі Вінницького апеляційного суду.

Водночас у ній наголошують: покарання у виді обмеження волі, громадських робіт застосувати до обвинуваченої не можна, бо вона має 2 групу інвалідності. Що ж стосується штрафу й арешту до шести місяців, то таке покарання – надто м’яке. Тому Вінницький апеляційний суд переконаний: винуватиці ДТП доцільно призначити виправні роботи за місцем роботи засудженої з відрахуванням відсотків на користь держави.

«Таке покарання буде достатнім для її виправлення і недопущення вчинення нових кримінальних правопорушень, адже воно – реальне та за своїм терміном є аналогічним до можливого строку умовного покарання», – зауважують у документі.

Суд зважив і на кілька обставин, що пом'якшують покарання й істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, який хоч і належить до тяжких, але не є умисним, а вчиненим з необережності.

Нагадаємо, що дорожньо-транспортна пригода, в якій загинуло двоє пасажирок Мар’яни Шевчук, сталася влітку минулого року поблизу Пиківської Слобідки Хмільницького району. Водійка не впоралася з керуванням, виїхала за межі дороги та допустила наїзд на дерево.

 

Для довідки

Стаття 286. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами

  1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, -

карається штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

  1. Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження, -

караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.

  1. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, -

караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Примітка. Під транспортними засобами в цій статті та статтях 286-1287289 і 290 слід розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

{Стаття 286 із змінами, внесеними згідно із Законами № 270-VI від 15.04.2008№ 586-VI від 24.09.2008№ 2617-VIII від 22.11.2018}

Пресслужба Вінницького апеляційного суду