Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судова влада України може пишатися тим, що в умовах війни вона не лише продовжує ефективно функціонувати, а й у своїй практиці чітко дотримується найвищих стандартів, закріплених у Європейській конвенції з прав людини та сформованих Європейським судом з прав людини. Імплементуючи конвенцію, ми фактично наближаємо національну правову систему до вимог Європейського Союзу. На цьому наголосив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко на ХII Міжнародному форумі з практики ЄСПЛ «Імплементація Європейської конвенції з прав людини в Україні», що відбувся днями у Києві. Участь у заході взяла і суддя Вінницького апеляційного суду Світлана Мішеніна.
За словами очільника ВС, доволі нечасто можна знайти судове рішення, що стосується складних правових питань, при вирішенні яких не було б застосовано практику ЄСПЛ. Крім того, значна кількість норм чинного Кримінального процесуального кодексу України містить цитати з рішень ЄСПЛ, в яких сформовано позиції з процесуальних питань. Це свідчить про те, що синхронно з розвитком практики ЄСПЛ та формуванням нових підходів до застосування конвенції вдосконалюються і національне законодавство та судова практика.
Станіслав Кравченко розповів: упродовж кількох років Верховний Суд регулярно готує та оприлюднює огляди практики ЄСПЛ. Їх надсилають у суди всіх регіонів, розміщують на інформаційних ресурсах Верховного Суду, щоб судді мали змогу використовувати ці матеріали під час розгляду справ. Це є надзвичайно важливим не лише для виконання Україною своїх зобов’язань щодо дотримання конвенції, а й для євроінтеграційного процесу.
«Кожен крок – надзвичайно важливий. Це наш поступ і в рамках процесу перемовин, і в межах розвитку національного законодавства. Цього року ми зробили ще один важливий крок — досягли домовленості про переклад Платформи обміну знаннями (Knowledge Sharing Platform) українською мовою. Це важливий аналітичний ресурс, що дає змогу здійснювати підбір релевантної практики ЄСПЛ. Сьогодні ведеться активна робота над перекладом, і сподіваємося, що вже наступного року матеріали, розміщені на платформі, будуть доступні користувачам українською мовою», – зазначив Голова Верховного Суду.
Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак зауважив, що Україна вкладає величезні зусилля не лише в протистояння державі-агресору, а й у реформування правової системи, посилення демократичних інститутів і забезпечення верховенства права.
«Це справді вражає і викликає повагу. Рада Європи стоїть поруч із Україною в тому, щоб підтримувати цю спільну діяльність влади й суспільства, і розширює свою присутність в Україні задля розбудови здатності держави протистояти проблемам, які постали перед нею в умовах війни», – запевнив Мачей Янчак і повідомив, що План дій Ради Європи для України на 2023–2026 роки наразі охоплює 37 проєктів, і надалі їх кількість зростатиме.
Про що говорили інші спікери на форумі, читайте на сайті Верховного Суду: https://tinyurl.com/4fuc2ak8, https://tinyurl.com/32ue9syp.
Додамо, що загалом до заходу доєдналися судді Верховного Суду й судів першої та апеляційної інстанцій, представники Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, Ради суддів України, а також міжнародні експерти та представники громадських організацій. Вони обговорили питання імплементації Європейської конвенції з прав людини в цивільних і кримінальних справах, відшкодування шкоди, завданої війною; стандартів Ради Європи щодо доброчесності суддів; реалізації вказаної конвенції Конституційним Судом України; практики ЄСПЛ у контексті судової помилки тощо.
За матеріалами Верховного Суду